Úklid těla

Stoupněte si.

Nohy opřete plnými chodidly o zem.

Zavřete oči a svou myslí začněte procházet celé tělo. Kde cítíte napětí , tam se zastavte a místo prodýchejte.

Postupujte pomalu od hlavy až k patám.

Pokud ještě potřebujete „doladit“ tak si představte, že nosem nadechujete bílé, čiré, bublinky. Ty procházejí tělem a nabírají do sebe vše, čeho se potřebujete zbavit: strach, vztek, smutek.

Vše zůstává v bublině a tu pusou vydechnete. Ještě se podívejte, jak z té krásné, čisté, bílé, bublinky, je najednou tmavá, špinavá věc.  

Paseme koníčky

Lehněte si na břicho.

Vzpomeňte si jak leží miminko, když ho přinesete z porodnice a položíte na bříško.

Hlavičku ke straně a pracně jí otáčí na druhou stranu.

Tak, teď si budeme hrát na to, jak roste.

V poloze na bříšku se učí zvedat hlavičku. Pěkně pomalu. Opřít o ruce a pomalu se rozhlednout co je před vámi zajímavého. Jupí už umíte pást koníčky. 

Teď se chcete podívat nahoru. Opřete se o spodní ruku i nohu a vrchní narovná. Najednou uslyšíte něco zajímavého a jak se tak otáčíte, překulíte se na záda. 

Zvládla jste první polovinu otáčky.

Jak se dostat zpět?

Pokrčíte nohu a dáte jí křížem přes spodní. To samé uděláte s rukou a pomalinku se točíte zpět na břicho. Miminko už umí koulet sudy. Nezpomeňte, že miminku jde vše pomalu a pohyb tedy musí být pomalý.

Teď můžete z radosti, že už to umíte taky, válet sudy.

A právě jste si protáhla, velmi nenápadně, celé tělo.

Dýchání podle Wima Hofa

Wim Hof je "ledový muž", držitel mnoha rekordů, ať už jde o pobyt v ledové vodě, nebo třeba běh pouští bez vody. Chápu, asi jste se nerozhodla zdolávat rekordy, ale tento druh dýchání umí velmi zlepšit imunitu.

To určitě oceníte v těchto zimních měsících i vy.

Jdeme na to.

Ideální poloha je v leže. 

Kontrolované překysličení.

První fáze - 25–40 aktivních nádechů plně do břicha, plic i hlavy s pasivním lehkým výdechem. Ve chvíli, kdy cítíte lehké motání hlavy, mravenčení v těle, je organismus překysličený (není nutné jít až do tohoto stavu)

Zadržení dechu

Po sérii intenzivních nadechnutích se plně vydechne a zadrží dech, co nejdéle to jde. Tohle je moment, kdy se začínají v těle dít ty správné léčivé procesy, aktivuje se imunitní systém a léčí záněty. Pokud už máte pocit, že víc nevydržíte, zkuste polknout.

Plný nádech do hlavy a zadržení dechu

V okamžiku, kdy cítíte silnou potřebu se nadechnout, se plně nadechnete tak, že vytlačíte veškerý kyslík do hlavy a vydržíte asi 15 sekund. Dochází k vyplavení šťastných hormonů, jako je dopamin, serotonin. Může vám trochu hučet v hlavě nebo pískat v uších, ale to za chvíli odezní.

Máte za sebou první cyklus. Zkuste ještě aspoň dva. Řiďte se svým pocitem.

Tento typ dýchání skvěle funguje na bolest hlavy nebo počínající virózu.

Pokud chcete zapracovat na své imunitě ještě intenzivněji začněte se studenými sprchami a pak můžete přejít na ledové koupele.

Výlet do dětství

Dnes si spolu vyrazíme do kina.

Nemusíte u toho vystrčit ani špičku nosu z vašeho domova.

Film si pustíte sama.

Zahrajeme si na ideální dětství.

Posaďte se a několikrát se nadechněte, tím uklidníte své myšlenky.

Zavřete oči a před sebou si představte filmové plátno na něm běží krásný film.

Hlavní postavou jste vy. Jste ještě dítě a užíváte si každý den. Vykreslete si své dětství tak jak potřebujete. S hromadou hraček, knížek, sladkostí.

Možná víc toužíte po dotecích a mazlení, po společných zažitcích. I o tom může být váš film.

Zkuste si ho několikrát pustit třeba cestou v tramvaji, vlaku... Jen si na chvilku zavřete oči a přeneste se do svého světa. (začnou se totiž dít zvláštní věci 🙂 )

Zbavte se vzteku

Štědrý den se blíží a možná máte pocit zahlcenosti a pomalu a jistě, ve vás narůstá vztek.

Pořád všichni něco chtějí a vám už skáčou mžitky před očima.

Výbuch papiňáku je na dosah.

Jde to i jinak. Emoce jsou jen pocity neprojevéné v aktuálním čase a pak bývá zbytečně dusno.

Začněte projevovat své pocity, ideálně hned jak přijdou. Když to nejde jinak, zkuste je jen prodýchat a být s nimi. Nikam je neschovávejte.

A když přijde vztek, VEEELKÝ vztek, můžete ho třeba ze sebe vydupat, vyskákat. Že by sousedi nadávali? Tak si napusťte umyvadlo s vodou, nadechněte se a ŘVĚTE  do vody. Nikdo vás neuslyší a účel to splní.

Vděčnost

Dnes to bude rychlovka, velké finále je na dosah.

Jen doufám, že v tom nehledáte dvojsmysl :-), zklamala bych vás.

Tématem je vděčnost.

Na papír napište aspoň 3. věci, za které jste dnes vděčná. 

Vyšlo slunko, mám všechny dárky, stihla jsem připravit salát, můj muž má skvělou náladu...

Tohle můžete trénovat klidně celý rok. Kam dáváme pozornost (energii) tam vše roste. Zkuste zalévat semínko vděčnosti a vyroste vám krásný strom.

Hon na bubáky

Rovnodennost je příležitost pohnout mnoha věcmi. Proto se podíváme společně na STRACH.

Každý máme svůj strach, často hluboce schovaný a moc ho neukazujeme. Může být našim pomocníkem nebo nás může ochromovat a devastovat.

Důležité je, pojmenovat si ho. Kde je, proč je s námi. Klidně mu dejte jméno.

Možná má i nějakou barvu. Může to být protivný prťavý skřítek našeptávač, nebo také obr, u kterého se bojíme, že nás zašlápne.

Představte si ho. A teď si představte, co všechno s ním můžete udělat. Zavřít do sklepa? Hmm a co když uteče.
Většina strachů pramení odněkud z dětství, z naší nedostatečné sebedůvěry. Proto u každého může pomoct jiný nástroj.

Co pro sebe můžete udělat?
Dám vám na výběr několik možností, ale můžete to pojmout úplně podle sebe.

Napište si, čeho se bojíte. A teď si představte, že ta situace nastala. Co je na ní to nejhorší? Jde to změnit? Nebo to můžete přijmout? Nebo to vlastně není tak strašné jako byla představa?

Napište, čeho se bojíte. Vemte si papír, na kterém je váš strach napsaný a zmačkejte ho. Představte si, že všechen ten strach nacpete do papírové koule. Vemte bílou svíčku a svůj strach dejte ohni.

 
Představavte si samu sebe, když jste byla malá a podívejte se jak moc je, pro tu malou, strach velký? Ale teď už jste vyrostla.
Můžete tu malou vzít za ruku a podívat se s ní na váš společný strach? Někdy ho stačí jen uvidět, aby nám došlo, že už ho nepotřebujeme. 

Představ si opačnou minci strachu, čeho je to stinná stránka, co nechcete přijmout v úplnosti?

Možná stačí jen jeden nástroj, možná potřebujete všechny a možná si přijdete na něco svého. Ale teď už jste vykročila zpátky sama k sobě. 

Pro klidnou mysl

Tento typ dýchání napomáhá zklidnění mysli a je vhodný třeba při usínání.

Nádech i výdech nosem. Směřuje do oblasti spodní části hrudníku, k bránici. Vnímejte, kam proudí vzduch.

Co nejvíce zpomalte. Výdech je dvakrát tak dlouhý co nádech.

Takže např. nádech na 3, výdech na 6 dob.

Pokud totiž dýcháte takto, vzduch se dostává do spodních plicních laloků a stimulací bloudivého nervu snížíte tep i krevní tlak. Zpomalí se také srdeční rytmus. Nastává zklidnění a tělo relaxuje.

Dýchejte podle svých potřeb, ideálně 4–5 minut. Nebo než usnete. 🙂

Rozhýbej svou energii

Pokud potřebujete rozproudit energii v těle, třeba při milování, začněte dýchat zhluboka a nepřerušovaně.

Nadechněte ústy maximum vzduchu a poté ho nechte odejít.

Jako bychom vytvářeli kruh svým dechem. Dech nevytlačujete, dýchejte tak, aby to bylo pohodlné pro vaše tělo. Jen pootevřete ústa a nádech plynule přechází ve výdech a ten zase v nádech.

Můžete si představit, jak dech vytváří ničím nepřerušovaný kruh.

Ještě jedna finta. Pro podpoření vaší ženské části (a propojení se, se spodními čakrami a s fyzickým tělem) použijte dýchání pusou.

Konec konců, při milování by to určitě jinak nešlo.

Ve chvíli, kdy chcete zapojit svou mysl, svého vnitřního muže, dýchejte nosem.

Vyzkoušejte si to, ať vnímáte rozdíl.

Každý typ dýchání podpoří jinou část 🙂

Podnadpis

Meditace setkání

Potkej se sama se sebou v krátké meditaci

Dynamická Meditace - Osho

Nabijte své tělo energií, pusťte nefunkční vzorce a přitáhněte do svého života spoustu nového.

Doporučuji stáhnout na flash disk a užít si svou hodinku.

Uzpůsobte prostor okolo sebe a nechte kolem sebe dostatek místa.

Je fajn mít šátek na očích, donutí vás to hlouběji vnímat vlastní tělo. Ještě jedna věc, část 4 - zde je ticho, zmrznete a vaše myšlenky jsou naservírovány, pro vaše pozorování. Nenechte se tedy ničím rozptýlit a utéct nashromážděnou energii.

 

Dynamická Oshova meditace
je fyzické cvičení vedoucí k vnitřní koncentraci. Cvičení trvá hodinu a je rozděleno do pěti fází.

1.    Dýchání (10 minut). Nadechujte se a vydechujte nosem. Prudce, hluboce a chaoticky. Celé tělo tomuto prudkému dýchání napomáhá. Je důležité aby si mysl nezvykla na pravidelnost. Účelem první fáze je rozproudit v těle energii a rozbít nahrané vzorce. Jsme totiž od dětství zvyklí zadržovat dech a používat jen omezené množství energie. Hýbejte se a dýchejte. Nemusíte se bát hypeventilace. Tím, že vydechujete nosem, vaše tělo použije tolik vzduchu, kolik potřebuje.

2.    Katarze (10 minut). Uvolnění kontroly. Necháte tělo, aby se projevilo bez kontroly. Můžete křičet, plakat, dupat, smát se, třást se, tančit. Dělejte to, co vaše tělo žádá a mysl nechejte stranou. Máte šanci vše pustit, uvolnit zadržované emoce, ječet bez důvodu, mlátit do polštáře (děti, manžela i zeď vynechte). Možná vám to přijde šílené, ale cokoliv máme v sobě nosíme s sebou a ne vždy je nám to k prospěchu. Pokud s tím máte zpočátku problém, trochu to přežeňte, zahrajte, tělo se uvolní a pak už to půjde samo.

3.    Hu hu (10 minut). Skáčete s rukama zdviženýma nad hlavu, s dopadem na celé chodidlo. Při dopadu vyrazíte výkřik „Hu“. Jste jako balón při driblování. Váš zvuk jde z břicha – ideálně z oblasti podbřišku (sídlo první čakry) Možná vaše mysl tvrdí, že už nemůžete, zkuste vydržet a neposlouchat ji.

4.    Stop (15 minut). Zastavte se v tom pohybu, kde vás začátek čtvrté fáze zastihl. Zmrzněte. Obraťte svou pozornost dovnitř a pozorujte, co se ve vás děje. Jste na vrcholu své energie a kamkoli zakašlání, poškrábání by vás vrátilo zpět k normální mysli. A to by byla škoda, nechat odtéct tolik energie.

5.    Uvolnění (15 minut). Uvolněte se a nechte tělo plynout, chce-li tančit, ať tančí. Dejte mu volnost a užijte si tu radost.

Chaotický dech

Potřebuješ vyčistit hlavu v předvánočním shonu?

Tohle cvičení zabere tak dvě minutky a ujišťuji tě, že budeš ráda, když si na jeho konci vzpomeneš na své jméno.

Pusťte si muziku a budeme dýchat. Tenhle dech se nazývá opičí, chaotický…slyšela jsem těch názvů několik.

Stoupněte si, uvolněte tělo a začněte se zmítat , chaoticky dýchat a dělat různé obličeje.