Trauma aneb za co může ještěrka.

Téma: Ještěrka v nás – podruhé.

Nefunkční strategie přežití. Gábor Maté tomu říká trauma.

Je to naše obranná reakce na slovo, konání druhých. Jsou to situace, kdy něco chceme změnit, ale nejde nám to a my máme pocit, že ze začarovaného kruhu nikdy nevystoupíme. Trauma znamená odpojení se od sebe, od svých instinktů, od své intuice.

Vidím to v terapiích i při běžných setkáních. Myslíte, že se mýlím? A máte snad pocit, že by vaše intuice chtěla abyste si vzala sobeckého narcisa, sociopata nebo nedospělé dítě utíkající od zodpovědnosti?

Že byste chtěla být nápomocná a užitečná za každou cenu, jen kvůli důkazu své důležitosti?

Asi těžko.

Tohle všechno může způsobit TRAUMA. Sama za sebe jsem používala – NEFUNKČNÍ STRATEGIE PŘEŽITÍ.

Právě ty jsme si našli, abychom přežili jako děti. Vzpomeňte si na článek o Ještěrce s počítačem, nebo se k němu vraťte.

Ano, to jsou situace kdy ještěrka tříská do červeného tlačítka a my z té situace nemůžeme zdrhnout. Tak se od sebe odpojíme. Nebo ZAMRZNEME v dané situaci.

Proč jsme to nevyřešili, když situace nastala?

Nešlo to.

Neměli jsme zdroje, kompetence.

Zkuste zdrhnout od tabule při zkoušení. Zkuste zbít svého tátu, když křičí na mámu. Zkuste si nevzít osobně když vám znárodňují majetek v zájmu vyššího dobra.

Chápete?

Ne, není to jen vaše, není to jen moje. Je to nás všech.

Všichni máme bolestné vzpomínky. Možná tak dobře ukryté, že je ani nevidíme. Ale tělo je SOMATIZUJE!

Ve formě zatuhnutí – psychických, fyzických. Vnímám, že teď je čas rozpouštět a pracovat s nimi. Občas je to fakt běh na dlouhou trať poskládaný z mozaiky povídání, homeopatie, masáží, energetické práce a domácích úkolů 😊. A někdy je výsledek viditelný až v delším časovém úseku a někdy to doklapne děsně rychle.

Pokud ovšem necháváme všechno být a běžet si vlastním životem, přitahujeme situace, kdy sami sebe „házíme do traumatu“.

Že si to neděláte? Kdy jste zažili situaci, v které se nešlo pořádně nadechnout, rozbušilo se srdce, rozbolel žaludek?

HA, to je přesně ono!

Pak volíme strategie, které mohou být nefunkční nebo z takového života hledáme únikové cestičky – závislosti. Závislost je reakce na nezpracované trauma. Takže i s našimi závislostmi na cigaretách, kávě, alkoholu, vztazích nebo drogách se můžeme pohnout z místa.

Začněte klidně sami pouho pouhou všímavostí. Kdy tělo reaguje stažením? Stačí prodýchat? Promluvit si o tom s kamarádkou? Někdy je potřeba jít do hloubky pak je fajn vybrat si průvodce. Pokud budete chtít jsem tu. A ujišťuji vás, že tohle je cesta nás všech.

Film Moudrost traumatu nejdete tady: https://thewisdomoftrauma.com/cz/

 

Čarodějka na plný úvazek. Pečují o tělo i duši. Dotekem, vůní, homeopatiky, slovem. Díky svým znalostem a schopnostem pomohu i vám na cestě ke zdraví a spokojenosti.