Do porodnice růže, nebo levandule?

Kurzy bývají nadupané informacemi, a je jedno, zda jsem zrovna v pozici lektora, nebo žáka. 😊 Baví mě obojí.

Nedávno jsem dostala otázku na kurzu plném vůní.

(Ženy tvořily svůj osobní parfém a já mluvila i o jednotlivých esenciálních olejích.)

Padla otázka: Proč se při porodu používá esenciální olej růže, a ne levandulový. Vždyť oba umí navodit relaxaci a uklidnění.

Pojďme se na to podívat trochu podrobněji.

  1. Jak je vůbec možné, že esenciální oleje umí ovlivnit jak psychiku, tak tělesné pochody?

EO mají velmi malou molekulu a díky tomu se snadno dostanou přímo k buňkám, díky tomu je jejich účinek velmi rychlý. Byliny a rostliny se v léčení využívají od pradávných dob až po dnešek. Mají množství antioxidantů, repelentní účinek, antiparazitický nebo antivirotický účinek. Každá bylina trochu jiný. Díky destilaci se uvolňují aromatické složky, jejich kouzlo můžeme využít přivoněním – inhalací. Zde je přímé spojení i s amygdalou, proto je tu i rychlé ovlivnění emočního centra. Mozek je zodpovědný i za sekreci mnoha hormonů, ovlivníte-li tedy centrum, ovlivníte celé tělo. Rozpitvávat, jak to všechno funguje, kde vzniká, jaký hormon a co jsou třeba neurotransmitery, by bylo na publikaci a nebavilo by vás to. Prostě, vezměte to jako fakt, funguje to. 😊

 

  1. A teď, jak je to s relaxací?

Někdo relaxuje na gauči, někdo čtením a někdo pohybem. Už jen z toho vyplývá, že každý potřebuje jinou podporu.

Totální relax – bergamot, levandule a třeba ještě heřmánek.

Relax a soustředění – růže, mandarinka.

Relax v pohybu? Ano, hlava odpočívá, ale přitom potřebujeme prokrvit, stimulovat. Co takhle EO rozmarýn, cypřiš?

3.Přichází téma porod.

Co potřebujeme, abychom ho usnadnily? Ženu sice zklidněnou, ale ve své síle. Vědomou si svého těla i procesu. Potřebujeme podpořit její důvěru v  sebe samu.

Růži při porodu používaly země orientu již velmi dávno, věděly, že napomáhá celému procesu. Žena je stejná jako růže, nejprve poupě (proto mladým dívkám  tahle  vůně

dav

často nevoní), postupně se rozvíjí až do plného květu a v něm velmi dlouho setrvá.

Esenciální olej růže má nejvýraznější ženskou polaritu, harmonizuje emoce a srdeční činnost, snižuje sekreci adrenalinu, a tím napomáhá uvolnit se do probíhajícího procesu. Symbolizuje lásku a krásu.

Růže byla zasvěcena bohyni Afroditě.

Levandule je olej naprosto relaxační, snižuje krevní tlak, bojuje s úzkostí, zmírňuje potíže s dýcháním a ulevuje i od bolesti.

Obě rostliny tedy při porodu můžete využít, je to ve velké míře otázka osobní preference.

Pro mě je však růže cosi jako rescue kapky, používám ji v nejvypjatějších okamžicích a vnímám její obrovskou schopnost harmonizovat vše v mém životě. Co využijete vy, nechám na vašem rozhodnutí.

Čarodějka na plný úvazek. Pečují o tělo i duši. Dotekem, vůní, homeopatiky, slovem. Díky svým znalostem a schopnostem pomohu i vám na cestě ke zdraví a spokojenosti.