Přivoňte si

Epidemie, slovo skloňované celý rok. Imunitní systém většiny z nás už mele z posledního. Sice jsme se naučili víc chodit ven, ale mám pocit, že ani to už nestačí. Vypnout telku, nečíst? Možná super další krok. Jenže ono nás to dostihne. Mluví o tom všichni, covid se stal dalším členem našich domácností, aniž bychom ho pozvali, nabídli podnájem nebo se s ním chtěli kamarádit.

Proč tedy reaguje zrovna náš imunitní systém? Vždyť chodíme ven, cpeme se vitamíny, meditujeme, čteme vtipy… Jenže pokud jste drobet úzkostnějšího ražení, vaše podvědomí jede už dlouho v módu, bacha tady je nebezpečno.

Vaše nadledvinky produkují kortizol až je ho tolik, že množství serotoninu (hormon štěstí) a dopaminu (hormon péče) si přijdou jak méněcenní.

Tak a teď jsem vás vyděsila i já 😊 a to vám chci nabídnout trochu podpory, byť to tak zatím nevypadá.

Naši hlavu a hormony „očůráme“ ještě trochu víc. Pokud je vaše životospráva celkem v pohodě (= 80% zdravá a živá strava, fajn pitný režim a pohybová aktivita a 20 % čuňačinky typu chipsy, mekáč, cola a k tomu gaučink), a stejně máte pocit, že melete z posledního, pořiďte si esenciální oleje.

Začít můžete obligátní levandulí, nestojí moc a nervový systém zklidnit umí.

Chcete něco sofistikovanějšího, nebo střídat vůně? Proč ne. Moje další oblíbené relaxační směsky jsou třeba z bergamotu, mandarinky a troškou levandule.

Bergamot působí nejen harmonizačně a antidepresivně, ale také pomáhá s usínáním, pokud je vaše nespavost způsobena stresem. Můžeme jej využít i při dýchacích potížích (kašel, nachlazení).

Mandarinka – její vůni milují hlavně děti. Pro ně je naprosto báječná – zklidňuje dětskou hyperaktivitu. Její vůně je uklidňující a antistresová.

Chcete oleje, které působí i na viry? Lze říct, že ať si vezmete cokoli v zásadě se nespletete. Proč? Všechny rostliny a byliny své silice používají jako ochranu proti patogenům. Mezi známé oleje patří např. eukalyptus, tea tree, ravintsara.

Já mám ráda tymián, je skvělý na kašel, usnadňuje vykašlávání, podporuje imunitu. Dál bych zmínila třeba vavřín, který napomáhá detoxikaci, stimuluje žlázy s vnitřní sekrecí, vaječníky, činnost hypofýzy, nadledvinek a slinivky. A také on pomáhá dýchacímu systému, ať jde o nachlazení nebo jako podpora u astmatiků. Když budete chtít, klidně pro vás něco připravím.

Esenciální olej už vybraný máte tak kde nakoupit? Vybírala bych z osvědčených obchodů jako je Nobilis Tilia, Karel Hádek.

Kvalitní esenciální olej určitě nekoupíte za 30 Kč, za tuto cenu ho prostě nikdo nevyrobí. Jestli jste nekoupili plagiát snadno vyzkoušíte na papírovém kapesníčku nebo utěrce. Nakapejte pár kapek a nechte odpařit. Pokud zůstane jen vůně a žádný flek, víte, že jste nakoupili dobře.

A dostávám se k tomu, jak esenciální olej použít. Pokud se vám nechce investovat do difuzéru, využijte poskládanou papírovou utěrku nebo keramickou destičku určenou k odpařování EO. Jestli ho chcete nanášet přímo na tělo, nařeďte ho. Kokosovým, olivovým, nebo jiným za studena lisovaným olejem.

Některé oleje nemají rády sluníčko, tak k natíraní raději najděte trochu krytější část těla. Skvělé jsou plosky chodidel. Odtud se rychle vstřebávají do oběhu a brzy cítíte úlevu. Takže i když momentálně si váš čich vzal dovolenou, můžete si pomoct a nanést olej na nožky.

Jestli vás svět vůní okouzlil, tak se podívejte sem -> https://www.kouzlovuni.cz/katerina-svobodova-brooker-antivirove-ucinky-eterickych-oleju-21/

dav
Čarodějka na plný úvazek. Pečují o tělo i duši. Dotekem, vůní, homeopatiky, slovem. Díky svým znalostem a schopnostem pomohu i vám na cestě ke zdraví a spokojenosti.