Hromnice

Na Hromnice o hodinu více.

O Hromnicích musí skřivan vrznout, ikdyby měl zmrznout.

Zelené Hromnice, bílé velikonoce.

Hromnice se slaví jako křesťanský svátek v našich krajích minimálně. Ještě tak si vybavíme svěcení hromniček, svíček které se dávaly do okna jako ochrana při bouřce.

Jenže k rituálum se zase začínáme vracet. Ty křesťanské nejsou často pro nás zcela akceptovatelné a tak přiblížím Imbolc, svátek předkřesťanský nebo také keltský.

Původně byl zasvěcen keltské bohyni Brigid. Je také tradičně spojován s věštěním počasí. Ale vlastně mají dost společného.

Proč?

Podle různých pranostik jsou Hromnice jedním z důležitých „přechodových“ svátků, kdy končí nejtemnější období zimy a chystá se jaro, tedy spíš předjaří.

Je to tedy období, kdy můžeme uzavřít to minulé, aby mohlo přijít nové. Jestli jste to nestihli koncem roku, máte báječnou příležitost pro rituály.

Staroslovanské zvyky nejsou spojené přímo s tímto datem, ale od druhého novoluní naši předci očekávali příchod boha Peruna. Ten byl představitelem plodnosti, síly a přicházel podpořit nedávno narozeného boha Jarovíta. Ohlašoval se hřměním a zaháněl zlé duchy do jejich skrýší. Proto první jarní bouřka byla velmi očekávána.

Imbolc se slaví v noci z 31.1. na 1.2. a důležitou součástí všech těchto oslav je oheň a čištění. Bohyně Brigid totiž vládne ohni a slunci. Ti kdo ji uctívali, na její počest, udržovali věčný oheň. Jejím symbolem jje asymetrický kříž který se vyrábí v předvečer svátku a staví se v domě, po očistném rituálu, na vnitřní stranu dveří. Dům je pak chráněn před ohněm i bouří.

Ochrané ohně se také zapalovaly před vchocandles-1645551dem domu. 

Jiný kraj jiný mrav, ale o světlo a oheň jde vlastně vždy :-).

Takže ještě zmíním možnost slavit tohle období jako Svátek Světel – Svící. Velký sabat na kterém se zapaluje 13 svící (počet lunárních měsíců). Podle kultu wicca měl být oltářní ubrus i svíce hnědé.

Už jsem zmínila bohyni Brigid, která je s tím vším spojena. Je bohyní léčitelů, básníků, kovářů, zrodu a inspirace. Také je ochránkyní domácího krbu. Její jméno znamená „velebná“, „vznešená“.  Přinaší naději a nové začátky. Podle jedné z legend povstává z temnoty, nahá tančí ve lnách a kolem boků se jí ovíjí had, z jejich spojení vzniká svět. Jinde je zobrazována jako první (panenská podoba), bohyně která má tři tvary – podobenství – trojjediná.

Aby něco nového mohlo přijít, staré musí zkončit. Proto se vykonávají očistné rituály (koupele ve studené vodě 🙂 (já raději zvolím teplou vanu se solí a bylinkami 🙂 )  Brigid je patronkou léčitelů,  jsou i studny zasvěcené této bohyni. Také můžete požádat bohyni Brigid o její požehnání na cestě k uzdravení.

Očistit prostor – vytřídit nepotřebné, otevřít okna a nechat vyvanout to, co nechme aby bylo s námi dál. Můžete použít vonné tyčinky, šalvěj, kadidlo a vyčistit dům kouřem. Zapalte bílé svíčky a vneste světlo do svého domova i života.

Co takhle vyčistit svou mysl. Napsat na papír co chcete aby odešlo, čemu už nechcete dávat svou pozornost a energii. Papír můžete spálit, spláchnot…poslat po vodě. Já dělám buď vlašťovky nebo lodičky 🙂

Rituály jsou krásné, je to chvilkové zastavení, spočinutí mysli na tady a teď a donutí nás zamyslet se nad tím co žijeme.

Vytvořte si rituál podle svého a užijte si ho, na Imbolc, na Hromnice… nebo třeba hned 🙂

A jen tak mezi řečí… viděli jste „Na Hromnice o den více“?

Čarodějka na plný úvazek. Pečují o tělo i duši. Dotekem, vůní, homeopatiky, slovem. Díky svým znalostem a schopnostem pomohu i vám na cestě ke zdraví a spokojenosti.