Proč si vytvořit vlastní parfém.

Trocha aromaterapie nikoho nezabije 😊

Co vlastně pod pojmem parfém zůstává skryto?

Jde o směs esenciálních olejů (dnes častěji syntetických vůní) a nosiče – lihu a destilované vody, nebo oleje, či vosku.

Dříve se vůně používaly zejména k rituálním účelům – kadidlo, myrha, šalvěj. Ostatně k vykuřování se používají dodnes.

Ve starém Egyptě se používaly extrakty vonných látek nejčastěji v olejovém základu. Každý bůh a každé roční období prý mělo svou vůni.

Dnes si parfém můžete vybrat dle svého nosíku a rozpočtu.

Tak proč tvořit vlastní parfém?

Vůně umí léčit. Používají se i u lidí po úrazech mozku, traumatech. Aktivují náš limbický systém, jsou propojeny zejména s amygdalou. Náš mozek (nikoliv nos) umí rozlišit asi 10 000 pachů. Vůně nás tedy ovlivňuje o hodně víc, než bychom si byli ochotní připustit.

Toho se někdy (často) využívá i při marketingu. Jde o podprahové působení. Pokud v obchodě cítíte právě upečené pečivo, navnadí vás to k jeho koupi. V jedné stomatologické ordinaci, respektive v její čekárně, používají vůni dětského pudru, aby zklidnili své klienty.

Pokud máte pach čehokoliv s něčím spojený, vyvolá to ve vás emoci. Když cítíte kouř, okamžitě se zvýší vaše pozornost a soustředění, může nastoupit i pocit ohrožení, zkrátka, nenechá vás v klidu.

 

Ženy jsou na vůni citlivější. Zejména v některých částech menstruačního cyklu. Dostaly jsme to, jako dar, od matky přírody, abychom si uměly správně vybrat otce svých dětí. Muž, který nám voní, v období ovulace, bývá totiž vybaven nejodlišnější genetickou výbavou, a tak příroda minimalizuje riziko toho, že vaše dítě bude mít genetické postižení a zajišťuje i dobrou imunitu potomka.

Pokud ovšem berete hormonální antikoncepci, na svůj nos se nespoléhejte. Hormony totiž vytvářejí v těle úplně jiné prostředí. A tohle zkrátka nefunguje.

dav

dav

Jak je to tedy s parfémy.

Obecně platí, že každý by měl mít tři složky- hlavu, srdce a zemi.

Hlava je to první, co ucítíte, když přivoníte. Lehké, svěží vůně, většinou dost intenzivní, ale také rychle vyprchají. Jsou to třeba citrusy, bergamot.

Srdce tvoří ústřední motiv- růže, jasmín, neroli, levandule.

Země, to jsou dlouhotrvající, balzámové vůně – vanilka, myrha, kadidlo, benzoe.

Ještě byste měli vědět, že parfém obsahuje 15- 30% vonných složek, zbytek je alkohol nebo jiný nosič.

Možná už tušíte, proč je super mít svůj parfém, zcela individuální, připravený na míru.

Esenciální oleje jsou přírodní látky získané většinou parní destilací nebo pomocí rozpouštědel.

Umí navodit atmosféru, ovlivnit emoce.

Tak se teď zastavte a zamyslete se co chcete od své vůně. Uklidnit mysl, zjemnit emoce, změnit své reakce, navonět se a být akční jako po pořádném espresu?

Aromaterapie je úžasná a studovat se dá asi celý život. Proto o všech esenciálních olejích nebo o macerátech psát určitě nebudu.

O tom, že levandule uklidňuje asi taky víte. Takže co dalšího tu máme? 

dav

dav

 

Můj oblíbený bergamot. Hodí se jako vrchní tón. Je jemný, něžný, jeho vůni vnímám jako hebké pohlazení, navozuje pocit bezpečí.

Neroli působí antidepresivně, ulevuje při nervovém vypětí, zklidňuje, harmonizuje emoce.

Nard je také zklidňující a ulevuje při napětí, úzkosti. Můžete ho použít i při nespavosti.

Mandarinka, uvolňuje napětí, harmonizuje. Je skvělá i na bolesti hlavy, osvěžuje. Výborně působí na dětskou psychiku.

Růže je pro mě cosi jako rescue, absolutně univerzální lék, zejména pro ženy. Harmonizuje, podporuje ženství, ulevuje při všech ženských obtížích.

Petitgrain napomáhá měnit naše vzorce chování, napomáhá při nespavosti a podrážděnosti.

Geránium neboli muškát, další z harmonizujících olejů, skvělý pro workoholiky a ženy v přechodu.

Nesmím zapomenout na mé oblíbené kadidlo, které zklidňuje, zmírňuje napětí a pročišťuje mysl. Další z mých „záchranných“ olejů.

Litsea posiluje koncentraci a hodí se třeba před zkouškami, osvěžuje.

Pepř podporuje vůli a odvahu ducha. Pačuli, ryze zemitá vůně, která uklidňuje a zároveň posiluje při vyčerpání.

Ještě zmíním Benzoe, další z esenciálních olejů s velkým využitím. Pokud vám nevoní kadidlo vyzkoušejte. Můžete ho použít i jako „fixativ ve vašem parfému. Pomáhá vázat vyšší a spodní tóny. Tlumí, tak ho raději vynechte před cestou autem nebo na začátku těhotenství.

Ještě dalším výborným olejem, který propojí parfém může být Růžové dřevo, sladká vůně posilující psychickou odolnost a napomáhající porozumět vlastním emocím.

20170719_142858

 Berte to jako ochutnávku, výlet do světa aromaterapie, do světa vůní.

Pokud máte své favority, doporučuji koupit kvalitní esenciální olej. Pokud někdo nabízí EO růže za 60 kč, určitě se mu vyhněte, předejdete zklamání. K výrobě jednoho litru růžového oleje, je totiž potřeba 5000.kg lístků, a to vážně něco stojí.

Vyberte si, zda si vytvoříte rollon, nebo použijete lahvičku s kapátkem a pusťte se do toho.

Doporučuje se dát nejprve základ – já používám jojobový olej, je nejbližší ph naší pokožky a nerozkládá vůně. Pokud vám přijde příliš drahý na experimenty, zkuste olej meruňkový. Rychle se vstřebává a nezanechává mastný film.

Nezapomeňte, že máte mít aspoň 15% vonných látek v lahvičce (opatrně s oleji typu absolue), ještě poradím, že 1ml EO je 24- 30 kapek.

Kombinujte, očichávejte a tvořte.

Jestli se vám nechce mít doma hromadu olejů, ale parfém chcete, přijďte na kurz anebo mi napište, vytvořím ho právě pro vás.

Ať nemusíte pátrat – chci svůj parfém. Tudy>>>

Koupit lahvičky. Tudy>>>

Koupit esenciální oleje>>>

 

Čarodějka na plný úvazek. Pečují o tělo i duši. Dotekem, vůní, homeopatiky, slovem. Díky svým znalostem a schopnostem pomohu i vám na cestě ke zdraví a spokojenosti.