Fakt jsem nepřebrala sluníčka.
Jen jsem se zamyslela nad tématem rituály. Provázejí nás celý život. Myslím, že dřív jich bylo snad ještě víc, dožínky, máje, slunovrat…
Tak zrovna vánoce. Pro někoho období chaosu a velkých příprav, pro druhé čas rozjímání. Když se od toho oprostím a vezmu ten jeden, jediný den…Štědrý den. Každá rodina ho má spojené s něčím – společná příprava večeře, zdobení stromečku, výroba salátu. No a teď zkuste rodině, co večeří kapra na modro, naservírovat klobásu. Úspěch? Jen těžko, je to zkrátka rituál.
Rituály nám pomáhají. Třeba při vytváření vztahů. U společné večeře, probereme všechno možné, co se stalo, jaký bude zítřek, kam pojedeme o víkendu., jak se mají rodiče. Komunikace, sdílení. To, co dnes často chybí.
I proto je vytváření rituálů důležité, umožní nám přenést se z jednoho období do jiného. Příchod z práce, převlečení, káva – a jiná role. Z uspěchané manažerky máme rázem ženu vytvářející domácí pohodu. Tlačítko na sobě nemáme, tak jak se chcete přehodit z hlavy do těla?
Vím, že když mám den, co za moc nestojí a v hlavě mi víří asi milión myšlenek, potřebuji sprchu a parfém. Moc jsem nechápala proč zrovna vůně, má tu moc zpřítomnit nás a uzdravovat. . Emoce spojené s vůní si vybavíme nejlépe.. Když ucítíme něco specifického, hned jsme na prázdninách u babičky, doma. Takže vůně může být i lék. Čich totiž je jediný smysl, který nejrychleji vyvolá vzpomínky.
Dnes se často používají i jiné rituály – k ukončení vztahu, k první menstruaci, rozloučení se s nenarozeným dítětem. Ptáte se co je to za divnou módu?
Dřív ženy žily ve velkých společenstvích, v kmenech. Tyto věci měly možnost sdílet s ostatními ženami a srovnat se s novou situací. Vypovídat se. Dnes přijdeme domů, zavřeme za sebou dveře a jsme tak maximálně s nejužším rodinným kruhem. Chybí nám ženská pospolitost. Červený stan v kterém by se dalo nerušeně všechno probrat a tak se to učíme znovu. Scházet se, podporovat se navzájem a učit se jedna od druhé
Rituálem se můžeme i očistit. Mezi tradiční prostředky patří sůl. Tou lze omýt nejen tělo, ale i dveře nebo předměty. Můžete ji použít i k vysypaní magického kruhu. Nebo ji nasypat do rohů místnosti. Je to jednoduchý prostředek jak vyčistit prostor. Pokud jde o vůně, tak nejznámější je asi vykuřování snítkou šalvěje nebo staré dobré kadidlo.
A co zapalování svíček. Vždyť i to je rituál. Na dušičky je zapalujeme za všechny zemřelé. Svíčku používáme jako obětinu. Nebo do jejího plamínku můžeme vložit vše co nám již neslouží.
O rituálech by se dalo psát dlouho, úhel pohledu totiž může být pokaždé jiný.
Tak se třeba zastavme a udělejme si pro sebe malé vánoce. Jako dárek si dejte čas, čas sama pro sebe.