Zimní lékárnička

V zimním období se daří různým virům a tak je fajn být připraveni.

Snad v každé domácnosti najdeme léky jako je paralen a ibuprofen. Oba pomáhají při snižování teploty a na mírnou bolest.

Ale co když se rozhodneme tabletky ponechat v lékárničce a podpořit své tělo trochu jinak?

Vynechám teď otužování, na to je ve chvíli nemoci už pozdě, ale až rýma a kašel zmizí, zkuste se zamyslet, jak nad zimou vyzrát a trochu se otužovat.

Pro začátek stačí občas odložit svetr.

Viry vyhrály?

Tak raději vlezte do postele a uvařte si čaj z lipového nebo bezového květu. Oba podporují pocení.

Bezinka je jedna z nejúžasnějších bylin, na kterou jsme trochu pozapomněli. Pomáhá při bolestech v krku, zánětu dutin, kašli. Najdeme ji v detoxikačních čajích. Zvyšuje elasticitu cév a proto je čaj vhodný i při křečových žilách nebo hemoroidech. Výluhem z bezových květů lze také léčit pleť trpící na akné.

Lipový čaj napomáhá vykašlávání, podporuje pocení a uklidňuje, proto si ho nejlépe vychutnáte večer před spaním. Lípa také upravuje nepravidelný srdeční tep a trávení. Denně byste měli vypít maximálně 3 šálky čaje.

Tymián upotřebíte třeba v italské kuchyni nebo jako čaj, sirup nebo mastičku. Voňavý čaj využijete při prvních příznacích chřipky nebo nachlazení. působí proti zánětům i virózám či parazitům. Těžko hledat bylinu, která by měla takto široké uplatnění. Obsahuje množství minerálů a vitamínů. A stejně jako česnek je přírodní antibiotikum. Také pomáhá při uvolnění průdušek a rozpouštění hlenů.

Pokud čaj neradi

Pokud čaj neradi, připravte si sirup ze sušeného tymiánu. Přiveďte k varu 200 ml vody, rozpusťte v ní 200 g cukru a míchejte, dokud se cukr zcela rozpustí. Do takto vzniklého sirupu vsypte cca 12 g sušeného tymiánu a na mírném ohni nechte přejít varem. Vzniklou směs odstavte a nechte louhovat několik hodin (nejlépe do druhého dne). Přeceďte a uložte v chladu.

Na rýmu můžete vyzkoušet inhalaci. Do hrnce nebo lavoru vsypte byliny – heřmánek, šalvěj, tymián, zalijte horkou vodou. Přes hlavu dejte ručník a inhalujte aspoň 10 minut.

Nejste fandové do bylin?

Můžete využít třeba Shüsslerovy neboli tkáňové soli. Jsou to anorganické soli nezbytné pro fungování buněk, potažmo celého těla. Dají se využít u velkého množství potíží, ale pokud jde o infekce, tak pokud si je zvládnete vzít hned při prvních příznacích, umí skoro zázrak.

Doma se vyplatí mít Ferum phosporicum neboli sůlč.3. Všichni víme, že na železu jezdí kyslík a proto je základ veškeré imunity tělo dobře okysličit.

Kalium muriaticum (nebo tak chlotratum) = č.4 pomůže se záněty nosohltanu, uší… Zkrátka se zánětem sliznic.

Jsou to tabletky obsahující minerály v homeopatickém ředění, ale NEJDE o homeopatika. Můžete je vycucat nebo rozpustit ve vodě. A většinou chutnají i dětem nebo zvířatům.

Přeji vám zimu plnou pohody v plném zdraví.

Čarodějka na plný úvazek. Pečují o tělo i duši. Dotekem, vůní, homeopatiky, slovem. Díky svým znalostem a schopnostem pomohu i vám na cestě ke zdraví a spokojenosti.