Fascinace fasciemi

Začněme trochou teorie. Co vlastně je fascie? V češtině pro ni máme krásné slovo „povázka“.

Kde ji najdeme? Obaluje svaly, je ale také uvnitř nich, mezi jednotlivými vlákny. Je všude tam kde potřebuje tělo něco propojit, jde tedy o pojivovou tkáň, jsou to drobná kolagenová vlákna. Představte si jemnou pavučinku, kterou je protkané celé vaše tělo.

Povázka – něco se k něčemu váže. Fascie propojuje a obaluje jednotlivé svaly ale také svaly a kosti. Kosti jsou spojeny vazy a klouby, sval se na kost upíná šlachou a fascie všechny tyto segmenty obalí a propojí.

Hmota fascií je tvořená z fibrózní tkáně, která je dále složená z fibroblastů – ty vytvářejí kolagenní vlákna. Toto kolagenní vlákno je velmi ohebné, měkké a neuvěřitelně pevné pokud za něj budete tahat. Obsahuje velké množství vody, díky tomu zůstává vláčné a pružné. Pokud bude fascie trpět dehydratací, změní se její pružnost a zhorší se i její regenerace.

Špatně hydratovaná se stává méně odolnou. Když ji navíc dlouhodobě přetížíte – trénink bez regenerace, nefyziologická dlouhodobá zátěž, riskujete zranění někdy v budoucnosti.

 Když máme tělo protkané touto jemnou pavučinkou nejspíš si uvědomujete, jak snadno ji můžeme narušit a poškodit. Dostat ji do stresu. Co se stane? Představte si maso, když ho dáte do horké vody – celé se „zcukne“. Jednotlivé vrstvy přestanou po sobě klouzat, ztuhnou. Když něco ztuhne nemůže tudy proudit krev, voda a tím pádem ani energie. Vznikne bolest.

Fascie jsou velmi choulostivý systém, který hodně souvisí také s emocemi, s vnitřními záněty a dalšími onemocněními trávicího, dýchacího a ostatních tělních systémů.

Jejich zatuhnutí nespočívá pouze ve špatném pohybu či nedoléčeném zranění, ale i v celkovém napětí duše, v přílišném pohybu, nespokojenosti, nedostatku sebepéče atd. Proto je důležité léčit příčinu na všech frontách.

Co uvítá fascie? Vodu, a jemné zacházení. Laskavost k vlastnímu tělu. Pomalý a přesný pohyb. To je důvod proč když vám ukazuji nějaký pohyb nutím vás ZPOMALIT. Fascie potřebuje čas a laskavé zacházení.

Pokud tedy uvolňujeme tuto tkáň pohybem, je potřeba dělat vše pomalu, měnit úhel pohybu jinak ji oslabíte!

 A dostáváme se k praxi.

Noha, respektive chodidlo je základ našeho držení těla. Dům stavíte taky od základů, takže začneme VŽDYCKY od správného postavení chodidel a od jejich uvolnění. Vaše záda můžou přestat bolet už jen tím, že se pověnujete nožkám.

Co budeme potřebovat? Míček. Seberte dětem nebo psovi tenisák a můžete začít. Já používám tzv. „fasciální“ míčky protože jsou měkčí a pokud je používám jinde než na noze je to procedura o dost příjemnější a také jsou o efektivnější. Jen vás nechci honit do obchodu. Důležité je vyzkoušet si nové cviky rovnou, hned teď.

 Míček si položíme na zem a tlakem ho rolujeme pod nohou v různých úhlech.

Nehledejte v tom nic složitého. Základem je pomalý pohyb. Na fascie nemůžete spěchat – je totiž rodu ženského 😊

A já slibuji, že k tomu natočím video, nebo udělám pár fotek.

Čarodějka na plný úvazek. Pečují o tělo i duši. Dotekem, vůní, homeopatiky, slovem. Díky svým znalostem a schopnostem pomohu i vám na cestě ke zdraví a spokojenosti.