Téma závislostí je velmi, velmi obsáhlé. Nejde jen o drogy, alkohol, cigarety. V moderní době i o cukr, mobil, sociální sítě.
Jasně to už si většinou jsme schopni uvědomit. Ale uvědomujeme si, že naše závislost je propojená s časem? Možná to neplatí plošně, jsou země, kde se hned tak nějaká minutka neřeší, ale my, plánovači, se bez diáře a časového rozvrhu neobejdeme.
Plánujeme den, aktivity, dovolenou a BACHA, na spoustu věcí už máme apku.
Tak třeba koordinace projektu – aplikace Trello.
My už si neumíme říct „Hele já udělám tohle a až to dodělám, je řada na tobě“. Ne, potřebujeme kontrolu nad sebou, nad prací, nad druhým.
V mobilu můžeme mít nákupní košík, plánovač rozpočtu, připomínky pracovních úkolů, správce hesel (tak toho potřebuju i já, všechno si nejsem schopná pamatovat) apku na třídění fotek do alb. Apku na běhaní a sportovní výkony.
Ano, technologie nám život ulehčují. Za kontrolu pravopisu jsem vážně ráda, protože chybějící písmenka prostě nevidím.
Jasně je jednodušší, když na nás pípne něco, co máme pořád sebou, něco, s čím část lidí chodí i do ložnice, než vzít papír, napsat seznam a odškrtávat.
Jinak vnímáme, pokud se díváme na displej a jinak když čteme z papíru. Proto si při čtení z displeje méně pamatujeme (podle Mudr Stránského až o 30%). V mozku totiž aktivujeme méně mozkových drah, nezapojujeme tolik vizuální paměť a ve chvíli kdy za nás technologie myslí a není tam propojení- ruka, oko, hlava, naše krátkodobá paměť se tolik nezapojuje.
Navíc, každé pípnutí mobilu spouští biochemickou reakci v těle. Dochází k vyplavení kortizolu jako následek stresu (podvědomou reakci bojuj nebo uteč zkrátka neovlivníme). Pokud máme takových podnětů hodně, naše pozornost se tříští. A zároveň se znovu dostáváme do stresu protože nestíháme 😊.
Stres narušuje prefrontální kůru, tedy oblast mozku, v níž jsou zastoupeny kognitivní neboli poznávací funkce člověka. Tím je ovlivněno i přijímání, třídění a uchovávání informací. Právě díky nim se učíme a přizpůsobujeme se podmínkám měnícího se prostředí. Potřeba sledovat příchozí oznámení na mobilním displeji pak mozek neustále vrací do stavu, kdy není schopen koncentrace.
Pak se nám může stát, že se opravdu neobejdeme bez toho, aby někdo nebo něco řídilo náš život. Přehodili jsme zodpovědnost na technologie.
Nevím jak vy, ale mě se to, že by mě řídil robot vážně nelíbí. A nezapomeňte, až nastane vzpoura robotů v čele půjdou bankomaty 😊. (to nejsou má slova-autorem je Sheldon – Teorie velkého třesku)